AKCESORIA NIEZBĘDNE DLA KOTA czyli jak skompletować wyprawkę dla nowego członka Rodziny 🙂

Czas oczekiwania na kociego członka Rodziny to idealny okres na skompletowanie niezbędnych akcesoriów potrzebnych po to aby Koci Przyjaciel czuł się dobrze w nowym domu. Okres ten śmiało możemy porównać do ekscytacji odczuwanej podczas oczekiwania na ludzkie dziecko dla którego również szykowaliśmy wyprawkę przeglądając rozmaite fora oraz opinie innych Rodziców odnośnie akcesoriów niezbędnych, potrzebnych i całkowicie zbytecznych w opiece nad dzieciątkiem. Różnica jest tylko taka, że ludzkie dziecko od pierwszych chwil swojego życia uczy się poznawać i użytkować zakupione przez Nas przedmioty natomiast koci Przyjaciel przybywa do nowego domku już z własnym bagażem przyzwyczajeń, które należy uszanować. Nie oznacza to oczywiście, że w nowym domku nie można wprowadzić niczego nowego, oczywiście, że można ale należy mieć świadomość, że należy to robić drogą ewolucji a nie rewolucji czyli stosując metodę małych kroczków. Dlaczego metoda małych kroczków jest tak ważna ?

Kot to typowy RUTYNIARZ, przywiązany do swojej karmy, żwirku, akcesoriów, godzin aktywności, snu oraz wszystkich innych rzeczy, które poznał i których nauczył się mieszkając ze swoją pierwszą rodziną czyli w hodowli. Dlatego w przypadku kota którego zapraszamy do swojego domu nikt nie ma takiej wiedzy na temat jego nawyków, upodobań i przyzwyczajeń jak hodowca, który opiekował się kociątkiem przez pierwsze miesiące życia. To właśnie z wiedzy hodowcy przede wszystkim należy korzystać ponieważ jest ona oparta na gustach i upodobaniach konkretnego kociątka, które za chwilę stanie się częścią Państwa Rodziny. To nie fora internetowe a hodowca powinien być kopalnią wiedzy na temat swojego kociego dziecka i to hodowcy należy zadawać pytania i oczekiwać odpowiedzi. Hodowca znając własne kociątko najlepiej doradzi zakup odpowiedniej karmy, akcesoriów oraz podpowie w jaki sposób najlepiej przeprowadzić kocie dziecko przez proces aklimatyzacji w nowej Rodzinie żeby ten proces przebiegł jak najsprawniej. Ja jako hodowca zawsze jestem do dyspozycji Opiekunów naszych kociąt służąc im radą, pomocą i wsparciem.

Zatem przygotowania czas zacząć 🙂

Najpierw od fachowej literatury, która pomoże w zrozumieniu potrzeb i zachowań Przyjaciela, który niedługo zagości w Państwa domu. Polecam książkę amerykańskiego behawiorysty, który w prosty i przystępny sposób wyjaśnia naturę i zachowania kotów.

JACKSON GALAXY – „KOCIE MOJO” to niewątpliwie pozycja która powinna zaistnieć w biblioteczce każdego kociego Opiekuna a która pozwoli od samego początku lepiej poznać, mowę ciała i zachowania nowego członka Rodziny.

TRANSPORTER czyli środek transportu dla naszego kociątka.

Ragdoll chociaż na początku jest małym kociątkiem za chwilę ( 6 miesiecy – 12 miesięcy ) wyrośnie na całkiem sporego kota. Proponuję od razu zakup dużego transportera, który posłuży przez wiele lat. Transporter powinien być solidny i bezpieczny a jego rozmiar powinien pozwalać na swobodne położenie się kota, żeby zapewnić mu komfort jazdy. Tylko wtedy podróż dla Kociego Przyjaciela będzie przyjemnością. Rekomenduję transporter typu cabrio czyli otwieramy nie tylko tradycyjnie z boku ale również od góry co powoduje, że bardzo łatwo i bezstresowo można wyjąć kota np. podczas nie lubianej wizyty weterynaryjnej. Dla kociąt do około roku życia wystarczające będą transportery firm : Sandimas IMAC Carrier Linus cabrio dostępny do zakupu na www.allegro.pl oraz transporter typu Catit Transporter Cabrio ( takich używamy w naszej hodowli ). Gdy kociątko podrośnie i osiągnie docelowe gabaryty a jest to czasami 7-9 kg wtedy lepiej sprawdzi się Trixie transporter Guliver. Dwa ostatnie transportery dostępne są do nabycia w sklepie internetowym www.zooplus.pl

Ciekawą alternatywą do powyższych transporterów są też produkty firmy IBIYAYA, które dodatkowo mają udogodnienie w postaci kółek .

Dla mniejszych gabarytowo kociąt dobrze sprawdzi się IBIYAYA Transporter 4 w 1 a dla większych IBIYAYA Transport Liso. Transportery Ibiyaya można kupić na www.allegro.pl

W przypadku gdy planują Państwo przemieszczać się z kotkiem transportem lotniczym warto zaopatrzyć się w rewelacyjny transporter firmy STURDI SturtdiBag Pro 2,0 large earthy tan zaprojektowany z myślą o podróżowaniu w kabinie samolotu ze swoim pupilem.

OCIEPLACZ NA TRANSPORTER

Na okres jesień – zima – wiosna rekomenduję zakup specjalnego ocieplacza na transporter. Jest to ogromna wygoda w porównaniu do okrywania transportera różnymi kocykami, które mają to do siebie, że co chwilę spadają. Zakup ocieplacza zwróci nam się z nawiązką gdy planujemy przemieszczanie się z naszym milusińskim. Kot przyzwyczajony do stałej wysokiej temperatury panującej w mieszkaniu, bez należytej ochrony transportera może zachorować po zetknięciu się z niską temperaturą na zewnątrz do której nie jest przyzwyczajony.

Taki wygodny ocieplacz na transporter można zamówić na www.allegro.pl wpisując w wyszukiwarce nazwę „ocieplacz na transporter”. Wiele firm szyje gotowe pokrowce na popularne modele transporterów.

W przypadku braku ocieplacza rekomenduję przy niskich temperaturach na zewnątrz jednak owinąć transporter zwykłym kocem.

KUWETA

Właściwa kuweta czyli kocia toaleta to jedno z najważniejszych akcesoriów w kocim domu bowiem jej rozmiar oraz usytuowanie ma znaczący wpływ na to gdzie kot będzie załatwiał swoje potrzeby. Kuweta podobnie jak transporter powinna zostać zakupiona w opcji wielkościowej „na zapas” bowiem rozmiar kuwety jest kluczowy żeby kot miał możliwość swobodnego jej użytkowania. Dlaczego ten rozmiar jest tak ważny ?

Koty wydalają odchody w sposób sekwencyjny : najpierw wybierają miejsce, potem wąchają podłoże, następnie wykopują dołek żeby na końcu ukucnąć i przyjąć odpowiednią pozycję do załatwienia danej potrzeby fizjologicznej. Po zakończeniu czynności odwracają się, kolejny raz wąchają i wtedy zagrzebują. Przy tej czynności dla kota są ważne cztery czynniki ( intymność, rozmiar kuwety, rodzaj podłoża oraz ilość podłoża ). Rozmiar kuwety szczególnie ważny jest w przypadku kupy, którą koty wydalają przyjmując charakterystyczną pozycję wyprostu, żeby pobudzić perystaltykę jelit. Zbyt niska kuweta uniemożliwia kotu przyjęcie odpowiedniej pozycji do załatwienia się a zbyt wąska powoduje brak możliwości swobodnego obrócenia się przez co wzbudza niechęć kota do załatwiania w niej swoich potrzeb i zmusza mruczka do poszukiwania innych, wygodniejszych dla niego alternatyw. Zbyt małe rozmiary kuwet są jednym z najczęstszych powodów załatwiania się kotów poza kuwetą. Bardzo istotne jest też umiejscowienie kuwety, która nie powinna stać w łazience czy głównych ciągach komunikacyjnych domu. Koty bardzo cenią sobie intymność podczas załatwiania się więc dla ustawienia kuwety należy wybrać jak najbardziej zaciszne miejsce.

Rekomenduję zakup dużej kuwety krytej z filtrem węglowym, która z jednej strony zapewni pupilowi intymność a z drugiej ograniczy wydostawanie się zapachów na mieszkanie. W hodowli używamy kuwet SAVIC Nestor Jumbo dla dorosłych kotów oraz CATIT Jumbo dla mniejszych kociąt. Ich rozmiar pozwala na swobodne użytkowanie nawet przez duże kocury. Kuwety można nabyć w sklepie internetowym www.zooplus.pl

WAZNE ! W hodowli nie używamy drzwiczek do kuwety zatem drzwiczki można zamontować po całkowitym zaaklimatyzowaniu się kociątka w nowym domku czyli mniej więcej za około 3-4 tygodnie.

Brak montażu drzwiczek podyktowany jest tym, że koty lubią intymność ale nie lubią małych, całkowicie zamkniętych powierzchni w których na dodatek kumulują się zapachy.

W przypadku mieszkania dwupoziomowego lub domu kilku kondycyjnego, kuwetę umieszczamy na każdym piętrze / poziomie.

ŻWIREK

Oprócz lokalizacji oraz rozmiaru kuwety ważne jest też to co w niej się znajduje czyli żwirek.

Na rynku możemy spotkać różne rodzaje żwirków które są bardziej lub mniej akceptowalne przez koty.

Bardzo popularne żwirki silikonowe w mojej ocenie są wygodne wyłącznie dla Opiekunów ponieważ nie wymagają bieżącego sprzątania kuwety ale nie są lubiane przez koty ze względu na nieprzyjemne – zimne w dotyku podłoże, wydawanie szeleszcząco – odstraszających dźwięków przy wchodzeniu do kuwety oraz ranienie łapek o ostre krawędzie ziaren przy przekopywaniu. Moim zdaniem to najmniej higieniczny rodzaj żwirków, ze względu na fakt, że koci mocz nie ulega zbryleniu do postaci kulki którą można na bieżąco wyjąć z kuwety ale zalega cały czas na jej dnie w postaci płynnej. Decydując się na użytkowanie żwirku silikonowego należy też pamiętać, że nasza wiedza ile razy i w jakiej ilości kot robił siku w ciągu dnia będzie równa zeru.

Najciekawszym podłożem z kociego punktu widzenia są drobne żwirki bentonitowe, które w swojej konsystencji najbardziej przypominają naturalne podłoże. Są one delikatne, miękkie, przyjemne dla kocich łapek przy przekopywaniu w kuwecie. Bentonit to substancja naturalna a dokładnie skała, której podstawową zaletą jest bardzo duża zdolność absorbowania wody przez co jest idealnym materiałem do produkcji żwirku. Żwirek bentonitowy bardzo dobrze wiąże mocz, który zbryla się w małe kulki, które w prosty sposób na bieżąco usuwamy z kuwety przy użyciu specjalnej łopatki. Sprzątając kuwetę widzimy ile kulek i jakiej wielkości „wyprodukował” nasz kot w ciągu dnia czyli wiemy czy robił siusiu, ile razy i w jakiej ilości ( jedna kulka to jedno siusiu ).

W związku z tym, że koty to rutyniarze w nowym domku do kuwety wsypujemy dokładnie ten sam rodzaj żwirku jakiego kot używał w hodowli. W przypadku raptownej zmiany kot może nie zaakceptować nowego podłoża demonstrując ten fakt poprzez załatwianie się poza kuwetą.

WAZNE ! Żwirku do kuwety wsypujemy na wysokość około 7 cm tak , żeby kot mógł swobodnie, zgodnie ze swoim instynktem zrealizować cały proces potrzeby fizjologicznej.

W naszej hodowli używamy drobnego żwirku bentonitowego marki BAZYL Ag + bezzapachowy.

Zakup przez Internet po wpisaniu nazwy w wyszukiwarce GOOGLE. Nie jest dostępny w sklepie internetowym Zooplus.

Co zrobić w sytuacji gdy chcemy zmienić żwirek na inny ?

Należy zastosować metodę małych kroczków. Co dokładnie oznacza ta metoda ?

Nigdy nie wymieniamy żwirku na zasadzie wyrzucamy dotychczasowy żwirek w całości i zastępujemy go nowym nieznanym dotąd rodzajem. Myśląc o wymianie podłoża na innego producenta lub inny zapach oswajamy kota z nowym produktem dosypując codzienne przy sprzątaniu kuwety trochę nowego żwirku w miejsce zużytego pamiętając, że nasz kot to RUTYNIARZ, który wszystkich i wszystko poznaje po zapachu a w związku z tym potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do nowego zapachu.

W jaki sposób należy dbać o higienę kuwety ?

Nieczystości wybieramy na bieżąco, w praktyce najczęściej rano i wieczorem. Jest to zupełnie wystarczające ponieważ dorosły zdrowy kot robi 1-2 kupy dziennie i kilka razy siusiu.

Raz na trzy tygodnie wyrzucamy z kuwety cały żwirek, kuwetę myjemy i dezynfekujemy oczywiście poza przypadkami gdy zdarzy się jakiś „wypadek” i należy mycie kuwety.

przeprowadzić szybciej.

Gdzie wyrzucamy nieczystości z kuwety ?

Wielu producentów żwirków reklamuje swoje produkty jako biodegradowalne, bezpieczne dla środowiska z możliwością utylizacji w toalecie. Jest to w dużej mierze chwyt marketingowy, bowiem żaden żwirek nawet biodegradowalny nie rozpuści się całkowicie w wodzie przez co może doprowadzić do niedrożności rur.

Zgodnie z polskim prawem nie ma znaczenia z czego wykonany jest żwirek oraz czy jest on ekologiczny i biodegradowalny. Artykuł 9 ustawy z dnia 07 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ( Dziennik Ustaw 2001 Nr 72 poz 747 ) mówi, że „zabronione jest wyrzucanie do toalety odpadów stałych takich jak żwir oraz piasek nawet w stanie mocno rozdrobnionym.

Najlepszą formą pozbycia się nieczystości z kuwety jest wrzucenie ich do woreczka na odchody, zawiązanie i wyrzucenie do kosza z odpadami mieszanymi, nigdy do bio !

ŁOPATKA DO WYBIERANIA NIECZYSTOŚCI czyli czym wybieramy nieczystości z kuwety.

Do sprzątania kuwety należy zakupić specjalną łopatkę, którą wybierzemy wszystkie nieczystości. Ważne jest aby dostosować wielkość otworów do rodzaju używanego żwirku. Im drobniejszy żwirek tym łopatka powinna mieć mniejsze otwory.

Łopatka dostępna w sklepie internetowym www.zooplus.pl

WYCIERACZKA DO KUWETY

Żeby zminimalizować wynoszenie na mieszkanie żwirku z kuwety rekomenduję zakup specjalnej wycieraczki do kuwety. Sprawdzony produkt to wycieraczka Soft Touch track Matt. Dostępna w sklepie internetowym www.zooplus.pl lun www.bitiba.pl

DIETA 

W związku z tym, że koty w naturze są drapieżnikami ich dieta składa się w 99 procentach z mięsa. Informacje o żywieniu kotów w naszej hodowli znajdują się w zakładce ABC KUPUJĄCEGO / Żywienie w skrócie dlatego w dalszej części skupię się wyłącznie na akcesoriach związanych z tym procesem.

AKCESORIA ZWIĄZANE Z DIETĄ :

MISECZKI

Bardzo istotną rolę w podawaniu posiłków dla kota spełniają odpowiednie naczynia.

Wybierając miskę dla kota, należy pamiętać o dwóch sprawach :

szerokość miski – miska powinna być szeroka i niska, żeby kot próbując dostać się do jedzenia czy picia nie musiał dociskać wąsów do ścianek naczynia ponieważ ma bardzo wrażliwe wibrysy ( wąsy). Poprzez stosowanie niewłaściwych naczyń koty często odmawiają jedzenia bądź jedzą tylko troszkę bowiem czynność nie jest dla nich przyjemna.

materiał z jakiego wykonana jest miskaużywamy wyłącznie misek ceramicznych, które można myć w zmywarce i wyparzać. Szeroki wybór misek i talerzyków ceramicznych dla kota znajduje się w sklepie internetowym zooplus.pl

Dlaczego miska powinna być ceramiczna ?

Bardzo często spotykaną chorobą u kotów jest tak zwany „koci trądzik”. Jest to choroba objawiająca się, pojawieniem w okolicach kociego podbródka małych, czarnych kuleczek, które nieleczone przeobrażają się w rozległe, ropiejące zmiany zapalne. Najczęstszym podłożem kociego trądziku są plastikowe miski, które łatwo ulegają niewidocznym dla oka zniszczeniom a wszystkie rysy i zadrapania stają się siedliskiem bakterii, które przyczyniają się do pojawienia się i nawrotów trądziku. Dlatego warto zadbać o bezpieczne czyli jak najbardziej higieniczne akcesoria do jedzenia. Mogą to być zwykłe płaskie „ludzkie” talerze których już nie używamy.

Miski automatyczne – w przypadku dłuższej nieobecności w domu ( 10-12h ) proponuję zaopatrzyć się w automatyczną miskę, która rozwiąże problem karmienia kota w tym czasie. Polecam miski automatyczne : dwukomorową TRIXIE TX 2 oraz pięciokomorową Cat Mate C500 dostępne na www.zooplus.p Obydwie miski to praktyczne automaty z programowanym zegarem dla poszczególnych karmików ( przegród ). Dzięki wbudowanemu zegarowi oraz wkładom chłodzącym można zadbać o właściwą dietę kota nawet podczas naszej dłuższej nieobecności.

Akcesoria do picia wody :

Miseczki z wodą – ceramiczne, niskie, szerokie, żeby kot nie dotykał wąsami do brzegów naczynia.

Fontanny / poidełka – specjalne urządzenia uwielbiane przez kotów, które zapewniają im bieżącą świeżą wodę.

1. Dobre poidełko powinno zawierać filtr z aktywnym węglem, który nie tylko poprawia smak wody, ale też usuwa z niej zanieczyszczenia
2. Fontanna powinna być pojemna – im więcej wody będzie w stanie pomieścić, tym lepiej będzie natleniona, a więc i smaczniejsza
3. Zwróć uwagę na sposób czyszczenia – fontanna powinna być łatwa do demontażu, tak, by można było bez większych problemów ją zdemontować i dokładnie umyć
4. Koty uwielbiają urozmaicenia, dlatego różne wysokości platform poidełka zapewnią dodatkową rozrywkę i wygodę korzystania

Wodę w misce czy fontannie należy wymieniać codziennie dbając też o prawidłową higienę urządzenia. Koty uwielbiają świeżą wodę i stara woda będzie dla nich po prostu nieatrakcyjna.

WAZNE ! Kot zgodnie ze swoją naturą nie pije tam gdzie zjada posiłek zatem wszystkie akcesoria odpowiedzialne za zachęcenie kota do picia ustawiamy w zupełnie innym miejscu niż miska z jedzeniem.

PIELĘGNACJA

Ragdoll jest kotem półdługowłosym a jego pielęgnacja nie jest zbytnio skomplikowana aczkolwiek, żeby okrywa włosowa wyglądała pięknie należy kota wyczesywać. Standardowo ragdolla wyczesujemy przynajmniej raz w tygodniu a najlepiej służy do tego metalowy grzebień. W okresie wymiany okrywy włosowej zalecane jest wyczesywanie częstsze np. trzy, cztery razy w tygodniu a tak naprawdę przyda się nawet codziennie wszystko oczywiście w zależności od potrzeb i możliwości. Warto zainwestować w dobry grzebień. Najlepiej by grzebień był cały metalowy lub z rączką z masy lub drewnianą. Nie stosujemy plastikowych akcesoriów ponieważ niepotrzebnie elektryzują włos co powoduje że proces czesania staje się dla kota nieprzyjemny a tym samym kota stara się go unikać.

Do wyczesania ragdolla NIGDY NIE STOSUJEMY FURMINTORA ponieważ urządzenie to nie nadaje się do rodzaju włosa jaki posiada ragdoll. Furminator stosujemy do pielęgnacji ras z dużą ilością podszerstka np. kot brytyjski. W przypadku ragdolla furminator podcina włos powodując tylko jego niszczenie a nie pielęgnując.

Poniżej przykłady bardzo dobrej jakości grzebienia oraz szczotki świetnie nadających się do codziennej pielęgnacji ragdolla. Do zakupu w sklepie internetowym LavenderLove*PL

WAZNE ! – Kotu nigdy nie czeszemy ogona ! gdy piękny ogon ragdolla zostanie wyczesany będzie odrastał bardzo długo lub nie odrośnie wcale 

Profilaktyka związana z okrywą włosową.

Koty poświęcają 1/3 swojego czasu na pielęgnację liżąc a następnie połykając futro. Jest to typowe zachowanie niemniej jednak połknięte włosy zalegają w przewodzie pokarmowym. Z połkniętych „kłaczków” tworzą się kule włosowe, które mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia ale nawet dla życia kota. Typowe symptomy jeżeli kot nie jest w stanie usunąć z żołądka zalegającej sierści to :

  • wymioty następujące chwilę po wypiciu wody lub zjedzeniu posiłku,

  • zaparcia,

  • kaszel,

  • dławienie się,

  • spadek apetytu,

  • spadek masy ciała,

  • apatia.

Celem nie dopuszczenia do zakłaczenia się kota stosujemy właściwą profilaktykę. Najprostszą profilaktyką jest wysianie w doniczce trawy dla kota ( pod warunkiem że polubi i będzie korzystał ). Jeżeli kot nie lubi trawy wtedy standardowo raz w tygodniu a w okresie wymiany okrywy włosowej nawet dwa razy w tygodniu podajemy pastę odkłaczającą. Rekomenduję pastę Vetoquinol Care Bezo- Pet która spośród pas ma najlepszy skład i jej efektywność działania też jest oceniana wysoko. Pastę można kupić na www.allegro.pl po wpisaniu nazwy. Z moich doświadczeń uważam, że jest to najlepsza pasta odkłaczająca na rynku.

SUPLEMENTY czyli jak dbamy o kocie futro.

Ragdoll jest bardzo efektownym kotem ale będzie wyglądał jeszcze piękniej jeżeli w prawidłowy sposób zadbamy o jego dietę, pielęgnację oraz właściwą suplementację.

Na piękne futro polecam preparat Veto Skin firmy Vet Expert w dawce 1 kapsułka dziennie. Veto Skin to preparat, który dzięki odpowiednio dobranym składnikom ( bogaty w kwasy omega -3 i omega -6, biotynę, witaminy ) wspomaga poprawę kondycji skóry, co przekłada się na polepszenie jakości okrywy włosowej. Jego stosowanie zaleca się zarówno w przypadku zwierząt z suchą i matową skórą, jak i przy nadmiernym wypadaniu sierści. Preparat warto włączyć do codziennej diety kota lub stosować minimum dwa razy do roku w okresie wymiany okrywy włosowej co przyspiesza jej wymianę oraz regenerację. Preparat do nabycia na www.allegro.pl po wpisaniu nazwy.

PIELĘGNACJI CIĄG DALSZY :

PAZURKI :

Panuje mylne przekonanie, że kot drapiąc drapak tym samym dba o właściwą higienę pazurków. Nie jest to do końca prawdą. Drapanie to naturalne zachowanie kota, które ma na celu znaczenie terenu, gimnastykę poprzez rozciągnięcie ciała oraz usunięcie tylko martwego naskórka ( nie raz w pobliżu drapaka można znaleźć takie „łuski” ). Główna profilaktyka związana z pazurkami należy do Opiekuna.

Jak często przycinamy kotu pazurki ?

Średnio należy przyjąć, że pazurki podcinamy raz na dwa tygodnie ale tak naprawdę wszystko będzie zależało od konkretnego osobnika u którego czynność ta będzie potrzebna rzadziej np. raz w miesiącu. Opiekun kociątka musi sprawdzać długość pazurków i w odpowiednim momencie podjąć decyzję o podcięciu.

Czym podcinamy pazurki ?

Do podcinania pazurków służą specjalne, wyprofilowane nożyczki, które są dostosowane do budowy pazurka u kota a przy tym bardzo łatwe w obsłudze dla Opiekuna.

Nie podcinamy kotu pazurków żadnymi ludzkimi nożyczkami ponieważ koci pazur jest ma zupełnie inny kształt niż ludzki paznokieć i jest też dużo twardszy dlatego ludzkie narzędzia nie są dostosowane do tej czynności i możemy tylko kotu zrobić krzywdę poprzez złe przycięcie a tym samym skutecznie go zrazić do całego procesu.

Jak podcinamy pazurki kotu ?

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni moment. Rozbrykany, rozemocjonowany zabawą kot nie usiądzie spokojnie i nie będzie współpracował w takim zakresie jak byśmy chcieli. Warto zatem zabrać się za obcinanie pazurków gdy kociątko jest wyciszone np. kiedy budzi się po dłuższej drzemce. Celem obcięcia pazurka naciskamy na opuszki łapki i wtedy kot w naturalny sposób wysuwa pazurki. Najpierw obrazowo oglądamy pazurek i widzimy, że składa się on z dwóch części różowej i białej. Część różowa to część ukrwiona a więc żywa , część biała to część martwa. Po naciśnięciu opuszka obcinamy wyłącznie białą czyli martwą uważając, żeby nie naruszyć różowej części, obcięcie której spowoduje ogromny ból u kota. Na początku, nie mając wprawy warto obcinać pazurki etapami , za każdym razem po troszeczku a czynność powtarzać nawet codziennie aż się dojdzie do perfekcji 🙂

Nożyczki do nabycia w sklepie internetowym www.zooplus.pl

OCZY

Kot po spaniu może mieć pod okiem tak zwane „śpiochy”. Należy wtedy wyczyścić oko płatkiem kosmetycznym zwilżonym solą fizjologiczną lub zwykłą przegotowaną wodą.

Bardzo dobrym preparatem jest też OPTI CLEAR, który skutecznie usuwa nagromadzone zanieczyszczenia i wydzieliny.

UWAGA ! Nigdy nie czyścimy wydzieliny ( „śpiochów”) palcem czy paznokciem bowiem może to zaskutkować podrażnieniem oka i jego zapaleniem.

WAZNE ! Nigdy nie przemywamy kotu oczu rumiankiem oraz innymi ludzkimi preparatami. Również nigdy nie podajemy kotu samodzielnie żadnych kropli do oczu ponieważ wszystkie te działania mogą bardziej zaszkodzić kotu zamiast pomóc.

USZY

U kota zazwyczaj nie występuje potrzeba czyszczenia uszu jednak czasami zdażają się takie osobniki którym podobnie jak ludziom zbiera się woskowina w dużej ilości. Zawsze należy przy tym obserwować zachowanie kota. Jeżeli oprócz wydzieliny w uszach pojawia się również drapanie ucha, potrząsanie uchem itd. to pierwszy znak, że dzieje się coś niepokojącego ( pasożyty, zapalenie ucha ) i należy udać się z wizytą do lekarza weterynarii. Natomiast gdy mamy kotka, któremu po prostu zbiera się woskowina delikatnie oczyszczamy małżowiny uszne płatkiem kosmetycznym zwilżonym solą fizjologiczną.

WAŻNE ! Nigdy nie wlewamy nic do kociego ucha jak również nie wprowadzamy żadnych ciał obcych np. patyczków do uszu. Inwazyjne czyszczenie może przeprowadzić wyłącznie lekarz weterynarii.

NOS

W kocim nosie podobnie jak w ludzkim mogą zbierać się tak zwane „brudki” czyli wszystko to co zebrał nasz milusiński odwiedzając wszystkie zakamarki w domu. Takie zabrudzenia, które zbierają się w kącikach noska czyścimy poprzez przetarcie nosa płatkiem kosmetycznym zwilżonym w wodzie lub soli fizjologicznej. Wszystkie inne wycieki z nosa będą predysponowały do wizyty u Vet.

DRAPAK czyli jeden z najważniejszych elementów wyposażenia.

Drapak to najistotniejszy element wyposażenia, niezbędny od pierwszego dnia pobytu kota w nowym domu. Koty wychodzące z naszej hodowli otrzymują w wyprawce na nowe kocie życie swój osobisty drapak celem zabrania bagażu zapachów z rodzinnego domu a przez to łatwiejszej aklimatyzacji w nowym miejscu. Drapak ten należy jednak traktować jako dodatek a nie główny drapak w kocim domu.

Na rynku znajduje się szeroki wachlarz drapaków jest więc jest w czym wybierać.

Podstawowy drapak dla kota to drapak pionowy. W przypadku ragdolla nie musi on sięgać sufitu ponieważ koty te nie potrzebują aż takiej wspinaczki jak bardziej żywiołowe koty innych ras. Wystarczającą wysokością drapaka dla ragdolla będzie wysokość max 160 cm, żeby drapak ten był bezpieczny ( ragdoll nie jest zwinnym i sprytnym kotem i czasami potrafi spaść ).

Na co należy zwrócić uwagę, żeby kot chętnie korzystał z drapaka ?

Przede wszystkim drapak musi mieć szeroką i stabilną podstawę a sama konstrukcja drapaka musi być sztywna. Kot nie będzie korzystał z drapaka, który jest niestabilny i chwieje się.

Kolejnym ważnym elementem jest słup służący do drapania, który powinien mieć ciągłej nieprzerwanej półkami czy rozetami powierzchni do drapania od 80 cm do 1,2 m. Kot drapie pazurki wyciągając ciało i prostując łapki. Należy przy tym pamiętać, że ragdoll jest sporej wielkości kotem więc ta powierzchnia musi być dostosowana.

Ostatnim ważnym elementem jest wielkość półek i rozet – muszą one być duże żeby ułożył się na nich wygodnie kot o dużych gabarytach.

Drapaki poziome

Oprócz stabilnych dużych drapaków koty uwielbiają podręczne drapaki poziome wykonane z kartonu. To nieodzowny element wyposażenia nawet w takim pomieszczeniu gdzie nie ma miejsca a solidny duży drapak.

Z drapaków pionowych najlepszą opinią na rynku szczyci się firma RUFI, której drapaki są stabilne, eleganckie i świetnej jakości- ale mają też odpowiednią cenę Drapaki można znaleźć na stronie internetowej www.drapaki.pl

Bardzo dobrymi jakościowo produktami są też drapaki z formy www.drapakidlakota.pl, których cena jest trochę niższa niż Rufi.

Z tańszych drapaków dobrym rozwiązaniem są drapaki NATURAL PARADISE MAGNOLIA XL PLUS dostępny w sklepie internetowym www.zooplus.

Polecam również drapaki oraz inne ścienne rozwiązania dla kotów o nie standardowej wizualizacji które można znaleźć na stronie internetowej www.ecocatscollection.com.pl więcej na ten temat w zakładce „ jak przygotować dom na przyjęcie kota”.

Z drapaków poziomych polecam drapaki firmy MYKOTTY, które zawsze są numerem 1 wśród naszych mruczących użytkowników.

LEGOWISKO

Rekomenduję, żeby poczekać z zakupem legowiska do momentu aż w domu zawita nowy członek Rodziny, który sam wybierze sobie swoje ulubione miejsce do spania. W zależności od tego jakie to będzie miejsce dobierzecie Państwo legowisko. W sklepie www.zooplus.pl są dostępne różne legowiska, w formatach które koty uwielbiają.

 

ZABAWKI DLA KOTA

Kot zdecydowanie potrzebuje nie tylko uwagi z naszej strony ale również zabawek, którymi będzie mógł się pobawić zarówno z nami jak i podczas naszej nieobecności. Zabawki interaktywne typu tor z piłeczką lub fruwający motylek – zajmą czas naszego pupila kiedy będzie sam w domu. Wszystkie zabawki bezpieczne dla kota można zamówić na www.zooplus.pl

Zabawki typu wędka czy piórko pozwolą na zabawę w naszym wolnym czasie, który będziemy poświęcić tylko jemu.