Głównym celem hodowli nie jest rozmnażanie. Głównym celem hodowli jest doskonalenie rasy. Wielu osobom może się wydawać, że to jedno i to samo. Otóż nie. Różnica jest zasadnicza. Nie chodzi o ilość powoływanych na świat kociąt, które non stop rodzą się z tego samego skojarzenia tej samej pary hodowlanej. Hodowla to przede wszystkim praca hodowlana, która oparta jest na świadomym rozmnażaniu kotów a każde skojarzenie jest przeanalizowane i przemyślane pod względem fenotypu, genotypu oraz standardu rasy. Hodowla to dążenie do doskonałości zatem rodzicami w hodowli nie mogą być przypadkowe koty tylko wybitni przedstawiciele swojej rasy, którzy przekażą swoje cenne geny potomstwu.  Praca hodowlana to różnorodne połączenia kotów hodowlanych celem stworzenia kota jak najbardziej wiernego ideałowi. Ideał kota opisany jest w standardzie rasy. Standardy rasy zostały opracowane przez Międzynarodową Federację Felinologiczną ( FIFe) i zawierają dokładny opis poszczególnych części kota takich jak : ciało, jego rozmiar i budowa, głowa, uszy, oczy, ogon, Po szczegóły zapraszam do zakładki Informacje o rasie / standard rasy.

Hodowca nie tylko doskonale musi znać standard rasy którą hoduje ale też na etapie pozyskiwania kotów do hodowli potrafić ocenić ich predyspozycje wystawowe bowiem to wystawy i sędziowie felinologiczni są głównym drogowskazem w pracy hodowlanej. Podczas wystawy kot oceniany jest za zgodność z ideałem zawartym właśnie w standardzie rasy, który jest identyczny dla wszystkich kotów danej rasy a kot oceniany jest przez sędziego, który jest ekspertem w dziedzinie danej rasy ( sędziowie zdają egzaminy z każdej rasy którą będą oceniać ). Oceniany kot, żeby mógł otrzymać ocenę Excellent 1 ( doskonałą ) musi uzyskać minimum 97 procent zgodności ( na 100 ).Tylko ocena Excellent 1 kwalifikuje kota do uzyskania certyfikatu, który jest jedną z podwalin do uzyskania tytułu. Koty, które otrzymają ocenę Excellent 2, 3, 4 nie otrzymają certyfikatu a tym samym szansy na tytuł.  Podstawowym tytułem jest CHAMPION, następnie INTERNATIONAL CHAMPION, GRAND INTERNATIONAL CHMPON, oraz najwyższy tytuł SUPREME CHAMPION. 

Mając powyższą wiedzę w naszej  hodowli przywiązujemy ogromną wagę do rozwoju rasy odpowiednio dobierając pary hodowlane pod kątem typu. Nasze koty aktywnie uczestniczą w Międzynarodowych Wystawach Kotów Rasowych w Polsce i zagranicą zdobywając prestiżowe tytuły. Jesteśmy jedną z niewielu hodowli kotów rasy Ragdoll w Polsce, która może poszczycić się tak wysoko utytułowanymi kotami. 

Posiadamy koty z najwyższym tytułem FIFe :

SUPREME CHAMPION – pięć kotów z tym najwyższym tytułem wystawowym FIFe 

Uzyskanie tytułu SUPEME CHAMPION jest możliwe jeżeli kot zostanie oceniony przez sędziów jako najlepszy kot w swoim umaszczeniu, kolorze oraz kategorii wystawowej na minimum 21 wystawach w Polsce i zagranicą. Jest to nie lada osiągnięcie dla kota i oczywiście hodowcy,  ponieważ podczas wystawy tylko jeden kot ten uznany przez sędziego jako najlepszy z najlepszych  w tym samym umaszczeniu, kolorze oraz kategorii wystawowej ( ze wszystkich kotów, które się wystawiają ) otrzyma certyfikat zaliczany do osiągnięcia tytułu. Pozostałe koty nie otrzymują certyfikatu. 

GRAND INTERNATIONAL CHAMPION – dwa koty z tym bardzo wysokim tytułem GIC ( to przedostatni tytuł wystawowy ). 

 INTERNATIONAL CHAMPION  – dwa koty  ( w tym jeden kot z rozpoczętym tytułem GIC ale pandemia wstrzymała nasze plany wystawowe  )

 CHAMPIONdwa koty

Na wystawach pokazujemy nie tylko koty hodowlane. Nasze kocięta również uczestniczą w wystawach już jako MIOT a następnie indywidualnie najpierw w klasie kociąt a potem młodzieży. Jest to dla nas bardzo ważne bowiem każda ocena, każdy kolejny tytuł naszego kota to przede wszystkim potwierdzenie jego świetnych genów oraz wspaniałego charakteru.

Często w wystawach uczestniczą też koty w kategorii NEUTER czyli koty po kastracji, które potem zmieniają domek żeby zamieszkać z nowymi Opiekunami jako Przyjaciele Rodziny.  Chwalimy się nimi ponieważ uważamy, że hodowla służy przede wszystkim rozwojowi oraz propagowaniu rasy a nie tylko “produkowaniu kociąt”, które często z wyglądem i charakterem Ragdolla mają niewiele wspólnego. Często spotykam się wręcz z krytyką ze strony innych “hodowców” po co stawiam na tak wysoki standard profilaktyki, żywienia, po co jeżdżę na wystawy i tytułuję koty, przecież to jest zupełnie nie opłacalne.  Z argumentem, że jest to totalnie nie ekonomiczne akurat  zgadzam się w stu procentach ale uważam, że hodowla to nie ekonomia to miłość, pasja i praca nad właściwą drogą hodowlaną, której kierunek między innymi  pokazują nam sędziowie podczas wystaw oceniając nasze koty. 

Jakie tytuły mogą osiągnąć koty po zabiegu kastracji ?  Koty po zabiegu kastracji, podobnie jak koty hodowlane mogą pokazywać się na wystawach. Jest dla nich przeznaczona kategoria : dorosłych kocurów kastrowanych oraz dorosłych kotek kastrowanych. Koty te identycznie jak koty hodowlane są oceniane przez sędziego, otrzymują certyfikaty oraz biorą udział w rywalizacji Best in Show i mogą wygrać wystawę. Koty kastrowane mogą zdobyć następujące tytuły wystawowe :

PREMIOR odpowiednik tytułu CHAMPION

INTERNATIONAL PREMIOR odpowiednik tytułu INTERNATIONAL CHAMPION

GRAND INTERNATIONAL PREMIOR odpowiednik tytułu GRAND INTERNATIONAL CHAMPION

SUPREME PREMIOR odpowiednik tytułu SUPREME CHAMPION

Obecnie mamy dwa utytułowane koty w kategorii Neuter czyli kastratów : 

INTERNATIONAL PREMIOR URIJJAH FelinityLand*PL

GRAND INTERNATIONAL PREMIOR DUKE FelinityLand*PL który 11 razy wygrał BEST in SHOW czyli główny finał wystawy !

Wysokie oceny naszych kotów przekładają się też na inne prestiżowe tytuły. FELIS POLONIA w każdym roku organizuje konkurs SUPER KOT ROKU, w którym ten zaszczytny tytuł zdobywają koty z największą ilością punktów w każdej kategorii ( 1,2,3,4 ) oraz w każdej grupie    ( dorosłe kocury, dorosłe kotki, kocury kastraty, kotki kastratki, młodzież, dzieci ). Maksymalnie tytuł SUPER KOT może otrzymać 25 kotów.

Z dumą możemy poinformować, że tytuł SUPER KOT kategorii I obejmującej koty rasy : pers, koty egzotyczne, święty kot birmański, ragdoll, turecki Van zdobyło już 7 kotów z naszej hodowli. 

Nie spoczywamy na laurach, wręcz przeciwnie zdobyte tytuły to dla Nas motywacja do dalszych działań i wytężonej pracy. 

Zapraszamy do zakładki Nasze Koty, gdzie można zobaczyć zdjęcia naszych kotów hodowlanych, poznać  tytuły i osiągnięcia wystawowe każdego z nich.