Obserwując w ostatnich latach „wysyp” hodowli nasuwa się pytanie:  “Co to jest hodowla?”,  “Jaki cel powinna zakładać?” oraz “Jaki standard powinna reprezentować ? “

Czy hodowlą można nazwać posiadanie kotki i kocura i rozmnażanie ich na potęgę bez podstawowej wiedzy o genetyce, dziedziczeniu, rozrodzie czy neonatologii kocich noworodków ?

Czy hodowlą można nazwać rozmnażanie kotów w garażach, wolierach, piwnicach prawie nie widujących swoich Opiekunów ?

Czy hodowlą można nazwać rozmnażanie kotów, które niosą wadliwe geny, które przekazują swoim dzieciom a które są przyczyną ich ciężkich chorób a niejednokrotnie śmierci ?

Czy hodowlą można nazwać wydawanie ( ja to nazywam pozbywaniem się ) kociąt w jak najmłodszym wieku, często bez podstawowej profilaktyki , bez kastracji i badań ?

Odpowiedź brzmi MOŻNA gdy hodowla jest biznesem, koty materiałem rozrodczym a kocięta towarem na sprzedaż 🙁

My takim praktykom zdecydowane mówimy NIE !

Czym dla Nas jest hodowla ?

Hodowla la Nas to NIE jest Biznes to MIŁOŚĆ PASJA i POŚWIĘCENIE

Od początku powstania naszej hodowli mamy jasno sprecyzowane cele, których się trzymamy nie zbaczając z obranej drogi.

Naszym celem jest posiadanie nie tylko pięknych, ale przede wszystkim zdrowych kociąt tej rasy wolnych od chorób genetycznych takich jak HCM ( kardiomiopatia przerostowa ), PKD ( wielotorbielowatośc nerek ), karłowatość (dwarfizm) o co zadbaliśmy już na etapie kotów hodowlanych. Kolejnym celem jest powołanie do życia kociąt o wyglądzie tradycyjnego ragdolla łącznie z jego wspaniałym ragdollowym charakterem co uzyskujemy poprzez przemyślane i zaplanowane skojarzenia.

Przywiązujemy ogromną wagę do socjalizacji kociąt dlatego koty traktowane są w naszym domu jako pełnoprawni członkowie Rodziny – żyją i mieszkają z nami towarzysząc we wszystkich domowych czynnościach i wydarzeniach. Nie posiadamy oddzielnych pomieszczeń w których koty hodowlane oraz kocięta żyją odizolowane od ludzi, chcąc w ten sposób uniknąć bałaganu jaki wiąże się z posiadaniem dorosłych zwierząt w domu czy z odchowaniem miotu. Kocięta są częścią Nas i naszego życia, rodzą się na nasze ręce, zaczynając widzieć – widzą Nasze twarze,  zaczynając słyszeć – słyszą Nasze głosy 🙂 a sprzątanie – no cóż –  po prostu jest wpisane w rytm naszego dnia.   Nie wydajemy kociąt w pośpiechu jak tylko ukończą minimalny wiek kwalifikujący do wydania z hodowli czyli 14 tygodni ( aktualny Regulamin FIFe). Dbamy, aby profilaktyka szczepienna odbywała się zgodnie z prawidłowym kalendarzem szczepień ( czyli po ukończeniu 8 i 12 tygodni NIE WCZEŚNIEJ ! ), żeby nasze kocięta miały wystarczająco dużo czasu, aby nauczyć się nie tylko relacji z kocią mamą, ale całą domową społecznością.  Śmiało możemy powiedzieć, że nasze koty w trosce o zdrowie otrzymują właściwą profilaktykę oraz zdrową dietę  a w trosce o socjalizację ogromną porcję miłości. Czas im poświęcony procentuje przede wszystkim w nowych domach. Nasze kocięta są towarzyskie, chętnie  śpią w łóżkach, od progu witają się z gośćmi, z ciekawością eksplorują nowe pomieszczenia i rzeczy przynoszone do domu, są zawsze otwarte na CZŁOWIEKA oraz innych czworonożnych Przyjaciół. Wiele naszych kociąt mieszka z pieskami różnych ras ( amstaff, buldożek francuski, hawańczyk, york, labrador, cooker spaniel, aussie itd ) a ich proces socjalizacji w nowych domkach i zapoznania z nowymi Przyjaciółmi przebiegał szybko i bezproblemowo. Możemy się też  pochwalić, że niektóre z naszych kociąt ze względu na swój niesamowity charakter „pracują” jako koci terapeuci z osobami, które posiadają pewne dysfunkcje i potrzebują dodatkowego wsparcia swojej terapii.  To utwierdza nas w przekonaniu, że praca, którą wykonujemy ma sens. Wydając kociątko do nowej Rodziny mamy poczucie, że wydajemy „kawałek siebie” dlatego szukamy dla Nich WYJĄTKOWYCH i ODPOWIEDZIALNYCH OPIEKUNÓW, którzy pokochają nasze kocie dzieci  od pierwszej chwili i ofiarują im swoją miłość i dom do końca życia. Nie zapominamy o naszych kociątkach jak tylko wyprowadzą się do nowych domków – wręcz przeciwnie, zawsze staramy się być w kontakcie z nowymi Opiekunami służąc wskazówkami i radą w zakresie żywienia, pielęgnacji czy adaptacji w nowym otoczeniu nawet jeżeli od przeprowadzki minęło kilka lat. To nadal są nasze kocie dzieci. 

                   Jesteśmy świadomymi hodowcami – zdrowie i samopoczucie kotów stawiamy zawsze na pierwszym miejscu. Nasza hodowla od samego początku znajduje się pod pełną opieką weterynaryjną Przychodni Weterynaryjnej MARWET Marki ulica Piłsudskiego 131.

Nasze wszystkie koty hodowlane są przebadane w kierunku chorób genetycznych takich jak HCM (kardiomiopatia przerostowa), PKD (wielotorbielowatość nerek) – u wszystkich kotów wynik badania jest  N/N co oznacza (N),że nie są chore i ( N), że nie są nosicielami wadliwych genów odpowiedzialnych za choroby serca i nerek ( N).                W związku z tym, że obydwoje Rodzice są zdrowi i jest to potwierdzone odpowiednimi certyfikatami , kocięta wychodzące z naszej hodowli mają wpis w swoich RODOWODACH wystawionych przez największą organizację felinologiczną w Polsce FELIS POLONIA ( FPL ) potwierdzający, że kocięta są wolne od HCM-n/n, PKD- n/n czyli genetycznych chorób serca i nerek.  Hodowla wolna jest również od: FeLV (wirus białaczki kotów) oraz FIV (wirus niedoboru immunologicznego). Co ważne – badania naszych kotów nie są owiane jakąś  tajemnicą – są oficjalnie zamieszczone w zakładce BADANIA  przy prezentacji każdego z naszych  kotów hodowlanych  ( zakładka Nasze Koty ). Oryginały badań są udostępniane do wglądu przyszłym Opiekunom kociąt. Cyklicznie wykonujemy również wszystkim kotom mieszkającym w hodowli pełen pakiet badań parazytologicznych pod kątem pasożytów wewnętrznych, żeby mieć pewność, że zarówno nasze koty hodowlane jak i kocięta opuszczające naszą hodowlę są na pewno wolne od pasożytów. Kocięta opuszczają hodowlę z aktualnym badaniem parazytologicznym realizowanym w zewnętrznym Laboratorium. 

Nigdy nie odrobaczamy dorosłych kotów „na wszelki wypadek”. Nie ma preparatów działających na wszystkie rodzaje pasożytów. Działamy świadomie – badamy nasze koty. Wynik „negatywny” świadczy o tym, że mamy rację. Odstępstwem od tej zasady są tylko systematyczne odrobaczenia kociąt, które należy wykonać na początku ich życia.

Jako hodowla zrodzona z pasji i miłości do kotów dbamy, żeby nasze kotki hodowlane miały wystarczająco dużo czasu, aby odpocząć po trudach porodu oraz macierzyństwa a każdy nowy miot jest dla nas oczekiwanym wydarzeniem. Kocięta otaczamy opieką i miłością już w brzuszku kociej mamy by potem je przyjąć na świat i być dla nich wsparciem od pierwszych chwil życia.

                   Jako świadomi hodowcy cały czas staramy się podnosić swoją wiedzę czytając literaturę fachową, publikacje najnowszych badań oraz uczestnicząc w różnego rodzaju seminariach poświęconych, rozrodowi, profilaktyce, chorobom, żywieniu oraz zachowaniom kotów etc.  Kocię to żywy organizm, na którym nie można eksperymentować, trzeba wiedzieć i być w pewnym tego co należy zrobić w danym momencie bowiem, hodowla to nie tylko możliwość i szczęście obcowania na co dzień z przecudnymi kotami, to nie tylko radość z ich sukcesów wystawowych, ale to również trud powoływania i przyjmowania na świat nowego życia, które w 100% jest zależne od naszej wiedzy i właściwej decyzji. Każdy nowy kot w hodowli, ciąża, poród, każdy miot to nowe doświadczenia.

W naszej hodowli przywiązujemy ogromną wagę do rozwoju rasy odpowiednio dobierając pary hodowlane pod kątem typu. Nasze koty aktywnie uczestniczą w Międzynarodowych Wystawach Kotów Rasowych w Polsce i zagranicą zdobywając prestiżowe tytuły. Jesteśmy jedną z niewielu hodowli Ragdolli w Polsce, która może poszczycić się tak wysoko utytułowanymi kotami. 

Posiadamy koty z najwyższym tytułem FIFe :

SUPREME CHAMPION – pięć kotów z tym najwyższym tytułem wystawowym FIFe 

Uzyskanie tytułu SUPEME CHAMPION jest możliwe jeżeli kot zostanie oceniony przez sędziów jako najlepszy kot w swoim umaszczeniu, kolorze oraz kategorii wystawowej na minimum 21 wystawach w Polsce i zagranicą. Jest to nie lada osiągnięcie dla kota i oczywiście hodowcy,  ponieważ podczas wystawy tylko jeden kot ten uznany przez sędziego jako najlepszy z najlepszych  w tym samym umaszczeniu, kolorze oraz kategorii wystawowej ( ze wszystkich kotów, które się wystawiają ) otrzyma certyfikat zaliczany do osiągnięcia tytułu. Pozostałe koty nie otrzymują certyfikatu. 

GRAND INTERNATIONAL CHAMPION – jeden kot z tym bardzo wysokim tytułem GIC ( to przedostatni tytuł wystawowy ). 

 INTERNATIONAL CHAMPION  – trzy koty  ( w tym jeden kot z rozpoczętym tytułem GIC ale pandemia wstrzymała nasze plany wystawowe  )

 CHAMPIONcztery koty

PREMIOR – dwa koty. 

Na wystawach pokazujemy nie tylko koty hodowlane. Nasze kocięta również uczestniczą w wystawach już jako MIOT a następnie indywidualnie najpierw w klasie kociąt a potem młodzieży. Jest to dla nas bardzo ważne bowiem każda ocena, każdy kolejny tytuł naszego kota to przede wszystkim potwierdzenie jego świetnych genów oraz wspaniałego charakteru.

PREMIOR – co to za tytuł i kto go zdobywa ? 

Często w wystawach uczestniczą też koty w kategorii NEUTER czyli koty po kastracji, które potem zmieniają domek żeby zamieszkać z nowymi Opiekunami jako Przyjaciele Rodziny.  Chwalimy się nimi ponieważ uważamy, że hodowla służy przede wszystkim rozwojowi oraz propagowaniu rasy a nie tylko “produkowaniu kociąt”, które często z wyglądem i charakterem Ragdolla mają niewiele wspólnego. Często spotykam się wręcz z krytyką ze strony innych “hodowców” po co stawiam na tak wysoki standard profilaktyki, żywienia, po co jeżdżę na wystawy i tytułuję koty, przecież to jest zupełnie nie opłacalne.  Z argumentem, że jest to totalnie nie ekonomiczne akurat  zgadzam się w stu procentach ale uważam, że hodowla to nie ekonomia to miłość, pasja i praca nad właściwą drogą hodowlaną, której kierunek między innymi  pokazują nam sędziowie podczas wystaw oceniając nasze koty. 

Tak więc PREMIOR jest to tytuł, który zdobywa kot w kategorii NEUTER czyli kotów po kastracji. To jest CHAMPION wśród kastratów. 

Wysokie oceny naszych kotów przekładają się też na inne prestiżowe tytuły. FELIS POLONIA w każdym roku organizuje konkurs SUPER KOT ROKU, w którym ten zaszczytny tytuł zdobywają koty z największą ilością punktów w każdej kategorii ( 1,2,3,4 ) oraz w każdej grupie    ( dorosłe kocury, dorosłe kotki, kocury kastraty, kotki kastratki, młodzież, dzieci ). Maksymalnie tytuł SUPER KOT może otrzymać 25 kotów.

Z dumą możemy poinformować, że tytuł SUPER KOT kategorii I obejmującej koty rasy : pers, koty egzotyczne, święty kot birmański, ragdoll, turecki Van zdobyło już 5 kotów z naszej hodowli. 

Nie spoczywamy na laurach, wręcz przeciwnie zdobyte tytuły to dla Nas motywacja do dalszych działań i wytężonej pracy. 

Zapraszamy do zakładki Nasze Koty, gdzie można zobaczyć zdjęcia naszych kotów hodowlanych, poznać  tytuły i osiągnięcia wystawowe każdego z nich oraz zobaczyć wspominane wcześniej badania. 

    Nasza hodowla FelinityLand* PL zarejestrowana jest w Elitarnym Klubie Kota Rasowego ( EKKR )  w Warszawie, który działa pod patronatem FELIS POLONIA ( FPL ) czyli największej organizacji w Polsce zrzeszające legalne  Kluby i Stowarzyszenia  Felinologiczne. FPL jest z kolei członkiem największej na świecie Międzynarodowej Federacji Felinologicznej – Federation Internationale Feline ( FIFe ). Przynależność do tej organizacji daje gwarancję, że rodowody naszych kociąt będą honorowane na całym świecie bez względu na kontynent czy państwo, w którym nasze kociątko zamieszka. Naszą przynależność klubową najprościej można sprawdzić na stronie internetowej klubu : www.ekkr.waw.pl w zakładce hodowle / kategoria I lub kontaktując się z klubem telefonicznie bądź e-mailowo. 

Zapraszamy do odwiedzin naszej strony internetowej, gdzie dzielimy się wiedzą I doświadczeniami hodowlanymi oraz do naszej hodowli po kociego PRZYJACIELA na całe życie.

Małgosia i Darek Górscy