ŻYWIENIE

Dieta jest jednym z najważniejszym o ile nie najważniejszym elementem opieki nad kociątkiem na każdym etapie życia.

Prawidłowe żywienie odpowiada za funkcjonowanie kociego organizmu i jest najlepszą formą profilaktyki ( oczywiście oprócz standardowych szczepień ). W naturze, koty są drapieżnikami, które żywią się głównie gryzoniami (myszy, szczury, nornice), kretami, małymi ptakami oraz ich jajami. Koci układ pokarmowy przystosowany jest do diety bogatej w białko i tłuszcz zwierzęcy, a prawie całkowicie pozbawionej węglowodanów ( zbóż), których dostarczają sobie tylko w taki sposób, że zjadają zwierzęta roślinożerne wraz z zawartością ich żołądka. Jako, że koty są obligatoryjnymi mięsożercami oznacza to, że w ich diecie nie należy stosować pokarmów pochodzenia roślinnego. Koci organizm jest nastawiony na korzystanie z gotowego białka zwierzęcego zatracając umiejętność syntezy niektórych aminokwasów tak zwanych aminokwasów egzogennych, których nie potrafi syntetyzować (wytworzyć wewnątrz organizmu) i musi je otrzymać z zewnątrz czyli podane w jedzeniu. Te aminokwasy to :

  • tauryna

  • arginina

  • lizyna

  • arginina

  • cysteina

  • tryptofan

  • metionina

Źródłem wszystkich wyżej wymienionych aminokwasów egzogennych jest mięso a ich niedobory mają bardzo poważne konsekwencje zdrowotne dla kota np. zbyt niski poziom tauryny wywołuje chorobę serca zwaną kardiomiopatią, zbyt niski poziom argininy powoduje zatrucie organizmu kota amoniakiem co w szybkim tempie może doprowadzić do śmierci. Tych przykładów i zależności jest bardzo wiele.

Prawidłowa dieta kota powinna być zatem odpowiednio zbilansowana czyli powinna zawierać wszystkie najważniejsze składniki tzn : białko, tłuszcze, śladowe ilości węglowodanów, witaminy, mikro / makro elementy w odpowiednich , zbliżonych do żywienia w naturze ilościach po to by zapewnić kotu prawidłowy rozwój i wzrost. Charakterystyczny dla kociej diety jest wysoki udział tłuszczów ( około 23%) a bardzo niski węglowodanów ( około 4%). Koty pozyskują energię wyłącznie tłuszczów a zatem węglowodany to dla nich „puste kalorie”, których nadmiar odkłada się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej co w konsekwencji prowadzi do otyłości.

Te podstawowe informacje na temat kocich preferencji żywieniowych w naturze są dla Nas wykładnią do tego w jaki sposób prawidłowo żywić nasze koty aby otrzymały dobrą bazę na start i jak najdłużej cieszyły się wyśmienitym zdrowiem.

Dlatego koty w naszej hodowli otrzymują wysoko mięsną mokrą karmę BEZ ZBÓŻ typu PREMIUM odpowiednio zbilansowaną i zapewniającą swoim składem prawidłową dawkę mięsa oraz wszystkie niezbędne witaminy i makro / mikroelementy. Przyszli Opiekunowie otrzymują szczegóły dotyczące firm oraz ulubionych wariantów smakowych przy rezerwacji kociątka.

Dodatkowo trzy razy w tygodniu nasze koty otrzymują mięso, które zastępuje im wtedy jeden posiłek w ciągu dnia. W związku z tym, że najwięcej tauryny znajduje się w mięsie z indyka, właśnie ten rodzaj mięsa otrzymują w swojej diecie najczęściej plus dodatkowo wołowinę.

Nasze kocięta otrzymują od Nas na start bardzo dobrą BAZĘ żywieniową w myśl przysłowia „czego się kociątko za młodu nauczy to i dorosły kot będzie umiał „.

Nasze koty to nasza pasja i miłość, którą wyrażamy poprzez dbałość o każdy aspekt ich rozwoju a prawidłowa dieta jest jednym z najważniejszych. Mamy nadzieję, że przyszli Opiekunowie naszych kociąt z troski o ich zdrowie zechcą te dobre nawyki żywieniowe kontynuować.

WODA czyli prawidłowe nawodnienie kota.

Woda jest głównym składnikiem ciała zarówno ludzi jak i zwierząt. Woda jest niezbędna do wszystkich reakcji metabolicznych, które wymagają hydrolizy. Transportuje składniki pokarmowe, jest głównym składnikiem krwi i limfy, pomaga regulować temperaturę ciała, jest konieczna do eliminacji produktów ubocznych przemian metabolicznych ( przez mocz i kał ) jest też lubrykantem czyli substancją nawilżającą stawy, gałki oczne, ucho. Śmiało możemy powiedzieć, że woda to składnik absolutnie niezbędny do życia bowiem organizm zwierzęcia jest w stanie przeżyć utratę prawie całej tkanki tłuszczowej natomiast utrata już 10-15% wody może doprowadzić do jego śmierci.

Koty są łowcami ewolucyjnie przystosowanymi do pobierania wody z pożywienia. Z natury piją bardzo mało a u podstaw tego leży ich pustynne pochodzenie ( udowodniono, że koty domowe pochodzą od żbików afrykańskich zamieszkującego tereny pustynne). Koty żyjące na wolności  praktycznie całe zapotrzebowanie na wodę zapewniają sobie ze złowionej zdobyczy zjadając ją w całości z krwią, osoczem, wnętrznościami oraz mięsem, które składa się w 80 procentach z wody. W zupełnie innej sytuacji znajdują się koty domowe, których dieta często znacząco odbiega od diety stosowanej w naturze.

Woda w organizmie kota podlega stałemu obiegowi. Źródłem endogennym czyli wytwarzanym wewnątrz organizmu jest tak zwana woda metaboliczna, która powstaje w procesach utleniania substancji odżywczych ale jest jej tak mało, że pokrywa ona zaledwie 5% dziennego zapotrzebowania mruczka na wodę. Największe znaczenie ma zatem woda egzogenna czyli dostarczana z zewnątrz i tu zaczyna się nasza rola jako Opiekunów kociąt, żeby zapewnić jak najlepsze nawodnienie naszego kociego Przyjaciela.

Koty domowe piją zdecydowanie za mało co w konsekwencji sprzyja rozwojowi ich problemów zdrowotnych najczęściej związanych z nerkami, pęcherzem moczowym układem trawiennym.

Ile dziennie powinien pić kot ?

Celem prawidłowego nawodnienia organizmu, kot powinien średnio wypijać dziennie 50 ml wody na kilogram masy ciała czyli kot o masie 5kg powinien wypić 250 ml (jedną szklankę wody ) a kot o masie ciała 7kg 350 ml itd.

To spożycie tylko w niewielkiej części będzie pokryte z wody metabolicznej, reszta musi zostać podana w inny sposób. Podstawowym źródłem właściwego nawodnienia będzie dobra dieta oparta na wysokiej jakości mokrej karmie o odpowiedniej wilgotności. Do mokrej karmy możemy dodatkowo dolewać trochę wody, żeby uatrakcyjnić konsystencję posiłku oraz ocieplić jedzenie przed podaniem. Dobra dieta to podstawa dobrego nawodnienia jednak mimo wszystko cały czas należy zachęcać kota do picia wody z tak zwanych źródeł alternatywnych takich jak miseczki z wodą czy fontanna rozstawione w różnych częściach mieszkania.

Jaka woda jest najlepsza dla kota ?

Dla kota najlepsza jest zwykła woda z kranu. Gdy mają Państwo wątpliwości co do jakości wody w kranie wtedy zarówno dla siebie jak i dla kociątka warto przefiltrować wodę przez specjalny dzbanek. Chlor z wody kranowej ulatnia się w ciągu kilku godzin więc taka „odstana” w dzbanku woda będzie dla kota jeszcze bardziej atrakcyjna.

Jakiej wody nie podajemy kotom ?

Kotom nie podajemy wody wzbogacanej elektrolitami lub innymi składnikami mineralnymi. Niezbędna w diecie ilość elektrolitów i minerałów znajduje się w pełnoporcjowej, zbilansowanej karmie, którą otrzymuje kot a ich poziom jest dokładnie wyliczony przez producentów karmy . Dostarczając wraz z wodą dodatkowo elektrolity czy minerały możemy kotu zaszkodzić z powodu ich nadmiaru przykład podając kotu wodę wzbogaconą magnezem możemy doprowadzić do powstania kamicy moczowej u kota.

Ważne jest żeby kot miał zawsze dostęp do wody świeżej, która jest dla niego bardziej atrakcyjna zatem należy pamiętać, że codziennie należy wymieniać wodę w miseczce dbając przy okazji o jej higienę.

Dlaczego suchej karmie mówimy NIE !

Tak jak pisałam wyżej kot to obligatoryjny mięsożerca przystosowany do spożywania pokarmów mięsnych w tym drobnych kości, ścięgien, skór i innych elementów z których składa się jego ofiara. Patrząc na przewód pokarmowy kota możemy zauważyć przystosowanie ewolucyjne do tego rodzaju pokarmu :

  • ostre zęby – przystosowane do odrywania kęsów mięsa

  • specyficzna budowa stawów szczękowych – przystosowana jedynie do ruchu w linii góra – dół bez procesu żucia i naśliniania w pysku.

  • specyficzna ślina – która nie zawiera amylazy ślinowej odpowiadającej za rozpoczęcie procesu trawienia cukrów zanim pokarm trafi do jelit.

  • Brak receptora smaku słodkiego – smak ten jest smakiem pochodzenia roślinnego.

  • Żołądek – niewielki żołądek z bardzo niskim PH stanowiącym jednocześnie barierę dla dużej grupy patogenów mogących rozwijać się w surowym mięsie.

  • Jelito cienkie – krótkie, z bardzo szybkim pasażem treści.

  • niewielka produkcja amylazy trzustkowej, której zadaniem jest trawienie małej ilości węglowodanów ( około 5% w naturalnej kociej diecie ).

  • brak czynnego jelita ślepego i krótkie jelito grube z ograniczonymi możliwościami fermentacji wskazuje na brak możliwości trawienia innych produktów niż mięso.

Oprócz tego kot czerpie energię głównie z białek i tłuszczy oraz posiada zdolność pozyskiwania glukozy z białek zwierzęcych w związku z czym nie są mu potrzebne węglowodany.

U kotów proces glukoneogenezy zachodzi stale, co pozwala utrzymać stałe stężenie glukozy we krwi, ale wymaga częstych posiłków.

Ponadto koty nie są w stanie wyprodukować aktywnej witaminy A (retinolu) z produktów pochodzenia roślinnego – musi być ona dostarczana w postaci gotowej, bezpośrednio z mięsa ofiar (witaminę A znajdziemy m.in. w wątrobie, rybach morskich i żółtku jaja). Mają także wysokie zapotrzebowanie na taurynę, obecną w surowcach zwierzęcych.

To wszystko jest dowodem na przystosowanie kota do spożywania produktów zwierzęcych. Koty są zatem ścisłymi mięsożercami, a ich dieta powinna opierać się w pełni na surowcach pochodzenia zwierzęcego.

Jak wobec tego wypada karma sucha na tle przystosowania pokarmowego kotów?

Karma sucha to produkt przetworzony, produkowany w bardzo wysokich temperaturach, które pozbawiają go wartości odżywczych i przyswajalności. Większość suchych karm nie posiada w swoim składzie mięsa a jedynie hydrolizowane białka, duży procent produktów pochodzenia zwierzęcego, które nie są mięsem szkieletowym czy podrobami a odpadami z produkcji mięsnej. Produkcja podlega na wielokrotnym gotowaniu i pieczeniu tych produktów co powoduje utratę większości składników odżywczych, które uzupełniane są nienaturalnymi dodatkami chemicznymi żeby uzupełnić ich braki. Celem zachęcenia kota do zjedzenia zupełnie nie atrakcyjnego dla niego pokarmu producenci używają tak zwanych podbijaczy smaku, które powodują, że suchy chrupek staje się atrakcyjny a w dłuższej perspektywie prawie uzależnia kota od smaku dlatego tak trudno jest potem o zmianę nawyków żywieniowych.

Decydując się na wprowadzenie do diety kota karmy suchej należy mieć świadomość, że jest to wyłącznie nasza wygoda a nie działanie pro zdrowotne dla dobra kociego Przyjaciela.

Karma sucha przyczynia się do rozwoju cukrzycy

Glukoza, która jest niezbędna choćby do prawidłowego funkcjonowania m.in. układu nerwowego, jest u kotów produkowana z białka. Współcześnie wolnożyjące koty dzienne zapotrzebowanie pokarmowe pokrywają w 52% z białka, w 46% z tłuszczu, a w zaledwie 2% z węglowodanów. Koty domowe, które mają identyczny metabolizm jak koty wolnożyjące a często dostają karmy, które w 30-50% składają się z węglowodanów!

Co dzieje się dalej w organizmie kota z tak dużą ilością cukrów?

Koty nie posiadają enzymów trawiących produkty pochodzenia roślinnego (lub są one mało aktywne). U kotów, które otrzymują duże ilości skrobi w pokarmie, występuje stale podwyższone stężenie glukozy we krwi. To z kolei ma negatywny wpływ na trzustkę, ponieważ zmusza ją do ciągłej produkcji insuliny. Po dłuższym czasie prowadzi to do uszkodzenia jej komórek i wystąpienia u kota cukrzycy.

Co ważne, przy wczesnym wykryciu cukrzycy u kota można ją wyleczyć samą zmianą diety!

Sucha karma = Stałe odwodnienie kota.

Naturalny pokarm kotów posiada wilgotność na poziomie 70 – 80%. W karmie suchej maksymalna wilgotność sięga 10%, ponieważ inaczej karma taka szybko by się popsuła.

Koty żywiące się tylko suchą karmą mają stale odwodniony organizm. Nie są w stanie wypić tyle, aby uzupełnić braki wody, ponieważ nie mają takiego odruchu.

Karma sucha prowadzi do problemów z układem moczowym kota

Stałe odwodnienie kociego organizmu prowadzi do rzadszego oddawania moczu i zagęszczenia w nim ilości substancji mineralnych, co z kolei skutkuje tworzeniem się kryształów. Badania pokazują też, że koty żywione wyłącznie karmą suchą mają tendencje do FIC czyli idiopatycznego zapalenia pęcherza. W tym przypadku profilaktykę stanowi zachęcenie kota do picia większej ilości wody. A jak już wspomniałam koty, ze względu na swoją naturę, same z siebie piją niechętnie. Dlatego decydując się na wprowadzenie do diety karmy suchej, mając powyższą wiedzę na temat odpowiedniego nawodnienia warto podawać kotu również posiłki mokre.

Sucha karma nie czyści zębów

Sucha karma nie czyści kocich zębów, tak jak nam zębów nie czyszczą chipsy. Podawanie suchej karmy wręcz przyczynia się do powstawania zwiększonego osadu na zębach, a stąd już krótka droga do problemów i stanów zapalnych jamy ustnej. To jest chwyt marketingowy stosowany przez producentów karm suchych i bardzo często powielany przez weterynarzy. Kocie zęby w sposób naturalny czyszczą się poprzez zjadanie przez mruczka kawałków poprzerastanego mięska a do dodatkowej pielęgnacji jamy ustnej stosujemy odpowiednie pasty.