Żywienie

Dieta jest jednym z najważniejszym o ile nie najważniejszym elementem opieki nad kociątkiem na każdym etapie życia.

Prawidłowe żywienie odpowiada za kondycję i funkcjonowanie kociego organizmu oraz  jest najlepszą formą profilaktyki ( oczywiście oprócz standardowego programu szczepień ).

W naturze, koty są drapieżnikami, które żywią się głównie gryzoniami (myszy, szczury, nornice), kretami, małymi ptakami oraz ich jajami. Koci układ pokarmowy przystosowany jest do diety bogatej w białko i tłuszcz zwierzęcy skąd czerpią budulec i energię a prawie całkowicie pozbawionej węglowodanów ( zbóż), których dostarczają sobie tylko w taki sposób, że zjadają zwierzęta roślinożerne wraz z zawartością ich żołądka. Oznacza to, że w kociej diecie nie należy stosować pokarmów pochodzenia roślinnego. Organizm kota jako obligatoryjnego mięsożercy nastawił się na korzystanie z gotowego białka zwierzęcego zatracając umiejętność syntezy niektórych aminokwasów tak zwanych aminokwasów egzogennych, których nie potrafi syntetyzować (wytworzyć ) i musi je otrzymać z zewnątrz. Te aminokwasy to :

  • tauryna

  • arginina

  • lizyna

  • cysteina

  • tryptofan

  • metionina

Źródłem wszystkich w/w aminokwasów egzogennych jest mięso a ich niedobory mają bardzo poważne konsekwencje zdrowotne dla kota np. zbyt niski poziom tauryny wywołuje chorobę serca zwaną kardiomiopatią, zbyt niski poziom argininy powoduje zatrucie organizmu kota amoniakiem co w szybkim tempie może doprowadzić do śmierci. Tych przykładów i zależności jest bardzo wiele.

Prawidłowa dieta kota powinna być zatem odpowiednio zbilansowana czyli powinna zawierać wszystkie najważniejsze składniki tzn : białko, tłuszcze, śladowe ilości węglowodanów, witaminy, mikro / makro elementy po to by zapewnić kotu prawidłowy rozwój i wzrost. Charakterystyczny dla kociej diety jest wysoki udział tłuszczów ( około 23%) a bardzo niski węglowodanów ( około 4%). Koty pozyskują energię wyłącznie tłuszczów a węglowodany są dla nich jedynie  „pustymi kaloriami”, których nadmiar odkłada się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej co w konsekwencji prowadzi do otyłości.

Te podstawowe informacje na temat kocich preferencji żywieniowych w naturze są dla Nas wykładnią do tego w jaki sposób prawidłowo żywić nasze koty aby otrzymały dobrą bazę na start i jak najdłużej cieszyły się wyśmienitym zdrowiem.

Dlatego koty w naszej hodowli otrzymują wysoko mięsną karmę MOKRĄ BEZ ZBÓŻ typu PREMIUM odpowiednio zbilansowaną i zapewniającą swoim składem prawidłową dawkę mięsa oraz wszystkie niezbędne witaminy i makro / mikroelementy. Przyszli Opiekunowie otrzymują szczegóły dotyczące firm oraz ulubionych wariantów smakowych przy rezerwacji kociątka.

Dodatkowo trzy razy w tygodniu nasze koty otrzymują mięso, które zastępuje im wtedy jeden posiłek w ciągu dnia. Z mięsa nasze koty otrzymują wołowinę oraz mięso z indyka ponieważ w mięsie z indyka znajduje się najwięcej tauryny. 

Koty są łowcami ewolucyjnie przystosowanymi do pobierania wody z pożywienia. Upolowane w naturze zwierzęta składają się co najmniej w 70% z płynów ( krew, osocze, woda ) i jest to prawidłowa zależność. Zaletą będącej podstawą diety karmy mokrej jest duża wilgotność zbliżona do pokarmu zdobywanego przez kota w naturze dlatego karmiąc nasze koty wyłącznie mokrą karmą zapewniamy im prawidłowe nawodnienie organizmu, które chroni przed chorobami wynikłymi z ciągłych niedoborów wody w organiźmie ( choroby nerek, choroby układu pokarmowego ).

Nasze koty to nasza pasja i miłość, którą wyrażamy też poprzez dbałość o ich prawidłową dietę. Mamy nadzieję, że przyszli Opiekunowie naszych kociąt z troski o ich zdrowie zechcą te dobre nawyki żywieniowe kontynuować.